7 лютого 2016 р.

Методичні рекомендації щодо розв`язання олімпіадних задач з програмування

Вміння розв’язувати задачі є одним з основним показником рівня математичного розвитку, глибини засвоєння навчального матеріалу. У шкільному курсі математики, фізики та інформатики навчанню розв’язування задач приділяється багато часу, але основним методом такого навчання є демонстрація способів розв’язування певних видів (класів) задач, і зовсім не даються так необхідні знання аналізу суті задачі та її розв’язку. В учнів не виробляються уміння і навики в діях, що входять у загальну діяльність по розв’язуванню задач, не стимулюється постійний аналіз учнями своєї діяльності у цьому напрямку, по виділенню в ній загальних методів та підходів, що дало б можливість, у подальшому, будувати власну стратегію дослідження та розв’язання задач такого класу.

MS OFFICE ACCESS 2007. МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ

       Цей посібник допоможе читачам ознайомитися з новим середовищем, засобами та можливостями програми Mіcrosoft  Office Access 2007 і порівняти її з Mіcrosoft Office Access 2003. Матеріал викладено в доступній формі, розглядаються всі способи використання нових засобів. Посібник містить приклади та вправи, завдяки яким можна пересвідчитись, як працюють ці засоби.


ДОБІРКА КНИГ ПО ПРОГРАМУВАННЮ В SCRATCH




http://teach-inf.at.ua/load/dlja_urokiv/6_klas_nove/dobirka_knig_po_programuvannju_v_scratch/66-1-0-1326#.VreHoRiLTeg

Конспект уроку для 6 класу

Урок 19. Середовище текстового процесора. Режими роботи з текстовим документом

Цілі:
ü навчальна: сформувати поняття про режими роботи з текстовим документом; формувати вміння завантажити текстовий процесор та відкривати потрібний документ;
ü розвивальна: удосконалювати навички роботи з клавіатурою;
ü виховна: виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, інтерес до предмета.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація і коригування опорних знань
Дати відповідь на запитання:
1.     Що таке текстовий документ?
2.     Які об’єкти може містити текстовий документ?
3.     За допомогою яких програм можна опрацьовувати текстові документи?
4.     Як у середовищі текстового процесора виділяти об’єкти текстового документа?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
— На попередньому уроці ми познайомились із програмою, яка дозволяє опрацьовувати текстові документи – текстовим редактором.  Сьогодні ви більше дізнаєтесь про середовище текстового редактора, навчитесь завантажувати та відкривати потрібний документ, зможете працювати в різних режимах текстового процесора.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення вчителя (як варіант — робота учнів з презентаціями)
Як завантажити текстовий процесор і відкрити потрібний документ?
Завантажити текстовий процесор мож­на за допомогою:
·        вказівки Головного меню Пуск/Усі програми /Міcrosoft Office/Місrоsoft Word 
·        або Пycк/Усі програми/LibreOffice/Writer,
·        ярлика програми на Робочому столі;
·        значка   програми   на  панелі швидкого запус­ку ОС.
Відкрити погрібний текстовий документ у текстовому процесорі можна, скористав­шись відповідною вказівкою з меню вкладки Файл/Відкрити  у MicrosoftWord  (меню Файл у LibreOfficeWriter).
Зa допомогою вказівки Останні можна відкрити один із докумен­тів, з якими працювали останнім часом. 3aвантажити текстовий документ у середови­щі текстового процесора можна також, двічі клацнувши мишею на його значку.
У меню вкладки Файл, у Microsoft Word (меню Файл,у LibreOfficeWriter) також роз­міщені й вказівки для створення, збережен­ня та друку текстових документів
У яких режимах можна працювати в Міcrosoft  Word?
При підготовці текстових документів на комп'ютері вико­ристовують три основні групи дій: створення, опрацювання і збереження.
Урок 21. Таблиці, електронні таблиці. Типи даних: число, текст, формула. Табличний процесор, його призначення. Відкривання, перегляд і збереження електронної книги. Об‘єкти електронної таблиці, їх властивості. Адресація в середовищі табличного процесора. Способи навігації на аркуші і в книжці табличного процесора.
Цілі:
ü навчальна: сформувати поняття електронна таблиця, табличний процесор; розглянути призначення табличного процесора; ознайомити із середовищем табличного процесора;
ü розвивальна: розвивати логічне мислення, тренувати пам’ять та увагу, сприяти розвитку пізнавального інтересу;
ü виховна: виховувати старанність та відповідальність; формувати і підтримувати прагнення учнів до відкриття нового.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: Microsoft Excel.
Хід уроку
І. Організаційний етап
·        привітання
·        перевірка присутніх
·        перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.     Де вам траплялися дані, що подані у вигляді таблиці? Наведіть приклади таблиць.
2.     Які ви знаєте об'єкти вікна текстового процесора Word? Поясніть призначення кожного з них.
3.     Які засоби використовуються для навігації в текстовому процесорі Word?
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
Одним із найважливіших засобів опрацювання і зберігання інформації є  таблиці. Вони можуть утворювати документ або бути його частиною.
У якій із вивчених вами програм можна створювати таблиці? (Наприклад, Microsoft Office Word — відповіді учнів фіксуються). Розглянемо приклад таблиці (Word), у якій обчислено загальну суму покупок.
Товар
Кількість
Ціна, грн
Сума, грн
Зошит
15
1,25
18,75
Ручка
3
1,75
5,25
Олівці
5
0,85
4,25
Усього:
28,25
Під час перевірки ми виявили, що забули вписати зошити (7 шт. по ціні 1,93 грн), а кількість олівців — 4 шт. Як виправити помилку?
Розглянемо, як можна виправити ці помилки, використовуючи спеціалізовану програму — табличний процесор.
(Демонстрація з  використанням локальної мережі або проектора.)
Цій програмі будуть призначені наступні 10 уроків. Загальна тема «Табличний процесор». На уроках ми будемо вивчати теоретичний матеріал, виконувати різноманітні практичні завдання й роботи. У результаті ви повинні набути певних знань, умінь та навичок роботи з табличним процесором.
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)

Робота з підручником: § 21.
V. Фізкультхвилинка
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичне завдання.
Робота за комп’ютером
1)    Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2)    Інструктаж учителя.
Підручник ст. 147-148
3)    Практична робота за комп’ютерами.
4)    Вправи для очей.
VIІ. Підсумки уроку
VІІI. Домашнє завдання
Підручник § 21 ст. 142-151

ІХ Оцінювання роботи учнів

У Борщівському НВК «ЗНЗ І-ІІІ ст. №3-гімназія ім. Р.Андріяшика»  з  09 по 11 грудня  2015р в рамках тижня інформатики було проведено глобальний захід «Година Коду». Кожен учень повинен мати можливість вивчати інформатику. Вона допомагає розвивати навички розв'язання задач, логіку та творчість. Розпочинаючи вивчення рано, учні отримують основу для успіху в будь-якій кар'єрі 21 століття. 




Завдання ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з інформатики. Тернопіль, 2016 рік.



Завдання І туру 


 А. Дивні шахи
Input file name:
chess.in
Output file name:
chess.out
Time limit:
100 ms
Memory limit:
256 M
Степан нещодавно придумав свою версію шахів, в якій гра відбувається на дошці, що має форму відмінну від традиційної.
Його дошка складається з N стовпців, i-ий з яких містить Ai клітинок. Нижні клітинки всіх стовпців утворюють один горизонтальний ряд, причому довжини стовпців впорядковані зліва направо по незростанню. На малюнку нижче наведений приклад дошки, в якій три стовпчика містять 5, 2 і 1 клітинку відповідно.
Сьогодні Степана зацікавило питання: як розставити мінімальну кількість тур на його дошці так, щоб кожну клітинку поля била хоча б одна тура. Тура б’є ті клітинки, які розташовані з нею на одній вертикалі або одній горизонталі.

Конспект уроку 6 клас"Поняття текстового документа, його об’єктів. Текстовий процесор, його призначення"

Урок 18. Поняття текстового документа, його об’єктів. Текстовий процесор, його призначення"
Цілі:
навчальна: сформувати поняття про текстовий документ, текстовий процесор; формувати вміння і навички роботи в  середовищі текстового процесора;
 розвивальна: удосконалювати навички роботи з клавіатурою;
 виховна: виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, інтерес до предмета.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вступна бесіда за темою «Поняття операційної системи»
— Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Текстовий процесор», яка розрахована на вісім уроків.
Під час вивчення цієї теми ви маєте виконати дві практичні роботи, наприкінці теми ми проведемо підсумково-узагальнювальний урок.
Коротка характеристика нової теми. Висвітлення її ролі в курсі інформатики та в різних видах діяльності людини. Доведення важливості теми конкретними практичними прикладами.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
— Вивчаючи інформатику в 5 класі, ви вже ознайомилися з роботою деяких комп’ютерних програм. Ви вже працювали в графічному редакторі Paint та редакторі презентацій Microsoft Office. Ви навчилися створювати й опрацьовувати графічні зображення, створювати комп’ютерні презентації.
— Які ще є види документів? (З відповідей учнів виділити «текстові».)
— Що потрібно, щоб швидко і грамотно створити текстовий документ?
— Про це ми дізнаємося на цьому уроці. Ви ознайомитесь ще
з однією з найважливіших програм — текстовим процесором.
ІІІ. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення вчителя (як варіант — робота учнів з презентаціями)
   Людина у своїй роботі дуже часто працює з текстом — пише листи, статті до газети, твори, повідомлення тощо, тобто створює текстові документи.
Основним об’єктом текстових документів є текст, який склада­ється із символів, слів, речень, абзаців, сторінок тощо.
У текстовий документ також можна вставити інші об’єкти — таблиці, діаграми, рисунки, схеми тощо.
Для створення та опрацювання текстових документів викорис­товують спеціальні програми — текстові процесори, наприклад Word (пакет Microsoft Office), LibreOffice Writer (LibreOffice), OpenWriter (OpenOffice.org) та інші.
Працювати з текстовими документами можна ще в текстових редакторах. Текстовий редактор — це теж програма для створення та опрацювання текстових документів. Різниця між редакторами та процесорами умовна. Процесори зазвичай мають більше засобів для створення складних за оформленням текстів.
В операційній системі Windows є два текстові редактори — WordPad, Блокнот. Місцезнаходження цих програм: Пуск ^ Усі про­грами ^ Стандартні.
Принципи роботи в текстових редакторах аналогічні до прин­ципів роботи в Microsoft Word, з яким ми ознайомимося більш де­тально.
У нашій країні серед текстових процесорів найбільш пошире­ний Microsoft Word (версії 2003, 2007, 2010), що є складовою час­тиною програмного пакета Microsoft Office.
У середовищі текстового процесора над текстовим документом та його об’єктами можна виконувати такі операції:
·        введення тексту — введення тексту з використанням клавіа­тури;
·        редагування тексту — виправлення помилок, видалення, пере­міщення, копіювання, вставка символів, слів, абзаців, рядків та інше;
·        форматування тексту — встановлення кольорів для тексту, ви­рівнювання абзаців, зміна орієнтації аркуша тощо;
·        вставляння об'єктів — додавання до документа рисунків, фор­мул, діаграм, схем тощо;
·        друкування документа — на папері;
·        робота з файлами — створення, збереження, відкриття текстового документа та інше.

Текстовий процесор — це одна з найважливіших комп’ютерних програм, яку має опанувати кожна освічена людина.
Однак для того, щоб працювати з текстом, вам потрібно опану­вати основні навички роботи на комп’ютері та знати клавіатуру. З клавіатурою ви ознайомилися в 5 класі. Пригадаймо основні на­вички.
V. Усвідомлення зв'язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу
— Пригадаймо основні типи клавіш клавіатури.
Робота зі стендом «клавіатура»
Клавіатура. Призначення клавіш.
·        Службові клавіші
·        Цифрова клавіатура
·        Функціональні клавіші
·        Алфавітно-цифрова клавіа­тура
·        Клавіші навігації
Робота з пам'яткою «Поради для безпечного використання клавіатури» (повторення вивченого в 5 класі матеріалу)
Поради для безпечного використання клавіатури
·        Розташуйте клавіатуру на рівні ліктя. Ваші передпліччя мають роз­слаблено опускатися по боках.
·        Розташуйте клавіатуру по центру перед собою. Можна вважати цен­тральною точкою клавішу «пропуск».
·        Під час введення тексту ваші руки та зап’ястки мають не опускатись на клавіатуру, щоб далеко розташовані клавіші можна було дістава­ти рухом усієї руки, а не витягуванням пальців.
·        Не кладіть долоні або зап’ястки на будь-яку поверхню під час введен­ня тексту.
·        Під час введення тексту натискайте на клавіші легко, ваші зап’ястки мають бути прямі.
·        Не допускайте різких ударів, не стукайте по клавішах.
·        Коли ви не вводите текст, розслабте руки.
·        Робіть перерви в роботі за комп’ютером
Робота з клавіатурним тренажером
У більшості програм ОС Windows, зокрема в пакеті Microsoft Office, правила роботи однакові. Наприклад, створення, відкрит­тя, збереження та друкування документа в програмі MS Word здій­снюється аналогічно до операцій у MS PowerPoint.
Інтерфейс програми MS Word настроюваний, користувач має можливість його змінювати.
Розглянемо вікно програми:
У середовищі текстового процесор а можна вводити і змінювати текст із клавіатури та додавати інші об'єкти до текстового доку­мента, переглядати документ, вносити зміни до об'єктів і значень їх властивостей, зберігати документ на комп'ютері.
У текстових документах працюють з такими об'єктами:
Назва
об’єкта
Тлумачення
Перелік властивостей
Символ
Літера, цифра, знак пунктуа­ції тощо
Шрифт, розмір, колір, накреслення
Слово
Набір символів, уміщених між двома пропусками
Шрифт, розмір, колір, накрес­лення символів
Речення
Одне чи кілька логічно пов'язаних слів, що закінчу­ються крапкою або знаками оклику чи питання
Шрифт, розмір, колір, накрес­лення символів
Абзац
Довільна послідовність сим­волів, що закінчується натисненням клавіш і Enter
Вирівнювання, відступи, міжряд­ковий інтервал, інтервал після абзацу, інтервал перед абзацом
Сторінка
Складова текстового до­кумента, крім тексту, може містити й інші об'єкти
Розміри сторінки, розміри полів, орієнтація сторінки, нумерація сторінок
Графічний об'єкт
0б'єкт текстового документа: рисунок, схема, діаграма
Розмір, місце розташування, обрамлення
Список 3 властивостей об'єкта і вказівок для виконан­ня дій з ним можна переглянути в його контекстному меню.
У текстових  для виділення окремих складових тексту використовують мишу або комбінації клавіш.
Слово
Двічі клацнути мишею в межах слова
Речення
Клацнути мишею в межах будь-якого слова при натисненій кпавіші Ctrl

Один абзац
Тричі клацнути мишею в будь-якому місці абзацу

Увесь документ
Одночасно натиснути клавіші Ctrl \ A

VІ. Самостійне застосування знань у стандартних ситуаціях
Робота за комп’ютером

VІI. Домашнє завдання
Підручник ст. 118-126
VІIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
— Чи задоволені ви своєю роботою?
— З яким настроєм ви працювали на уроці?
— Що вам запам’яталось на уроці?
— Де вам стануть у пригоді набуті знання?

ІX. Оцінювання роботи учнів