Урок
18. Поняття
текстового документа, його об’єктів. Текстовий процесор, його призначення"
Цілі:
навчальна:
сформувати поняття про текстовий документ, текстовий процесор; формувати вміння
і навички роботи в середовищі текстового
процесора;
розвивальна: удосконалювати
навички роботи з клавіатурою;
виховна:
виховувати свідоме ставлення до вибору майбутньої професії, інтерес до
предмета.
Тип уроку: засвоєння
нових знань.
Обладнання та наочність: дошка,
комп’ютери, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вступна бесіда за темою «Поняття
операційної системи»
—
Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Текстовий процесор», яка розрахована на
вісім уроків.
Під
час вивчення цієї теми ви маєте виконати дві практичні роботи, наприкінці теми
ми проведемо підсумково-узагальнювальний урок.
Коротка
характеристика нової теми. Висвітлення її ролі в курсі інформатики та в різних
видах діяльності людини. Доведення важливості теми конкретними практичними
прикладами.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
—
Вивчаючи інформатику в 5 класі, ви вже ознайомилися з роботою деяких
комп’ютерних програм. Ви вже працювали в графічному редакторі Paint та редакторі презентацій Microsoft Office. Ви навчилися
створювати й опрацьовувати графічні зображення, створювати комп’ютерні
презентації.
—
Які ще є види документів? (З відповідей учнів виділити «текстові».)
—
Що потрібно, щоб швидко і грамотно створити текстовий документ?
—
Про це ми дізнаємося на цьому уроці. Ви ознайомитесь ще
з
однією з найважливіших програм — текстовим процесором.
ІІІ. Повідомлення теми, цілей, завдань
уроку
ІV. Сприймання
й усвідомлення учнями нового матеріалу
Пояснення
вчителя (як варіант — робота учнів з презентаціями)
—
Людина у своїй роботі дуже часто працює
з текстом — пише листи, статті до газети, твори, повідомлення тощо, тобто
створює текстові документи.
Основним
об’єктом текстових документів є текст, який складається із символів, слів,
речень, абзаців, сторінок тощо.
У
текстовий документ також можна вставити інші об’єкти — таблиці, діаграми,
рисунки, схеми тощо.
Для
створення та опрацювання текстових документів використовують спеціальні
програми — текстові процесори, наприклад Word (пакет Microsoft
Office), LibreOffice Writer (LibreOffice), OpenWriter (OpenOffice.org) та
інші.
Працювати
з текстовими документами можна ще в текстових редакторах. Текстовий редактор
— це теж програма для створення та опрацювання текстових документів. Різниця
між редакторами та процесорами умовна. Процесори зазвичай мають більше засобів
для створення складних за оформленням текстів.
В
операційній системі Windows є два текстові редактори — WordPad, Блокнот.
Місцезнаходження цих програм: Пуск ^ Усі програми ^ Стандартні.
Принципи
роботи в текстових редакторах аналогічні до принципів роботи в Microsoft
Word, з яким ми ознайомимося більш детально.
У
нашій країні серед текстових процесорів найбільш поширений Microsoft Word
(версії 2003, 2007, 2010), що є складовою частиною програмного пакета
Microsoft Office.
У
середовищі текстового процесора над текстовим документом та його об’єктами
можна виконувати такі операції:
·
введення тексту — введення
тексту з використанням клавіатури;
·
редагування тексту —
виправлення помилок, видалення, переміщення, копіювання, вставка символів,
слів, абзаців, рядків та інше;
·
форматування тексту —
встановлення кольорів для тексту, вирівнювання абзаців, зміна орієнтації
аркуша тощо;
·
вставляння об'єктів —
додавання до документа рисунків, формул, діаграм, схем тощо;
·
друкування документа — на папері;
·
робота з файлами —
створення, збереження, відкриття текстового документа та інше.
Текстовий
процесор
— це одна з найважливіших комп’ютерних програм, яку має опанувати кожна
освічена людина.
Однак
для того, щоб працювати з текстом, вам потрібно опанувати основні навички
роботи на комп’ютері та знати клавіатуру. З клавіатурою ви ознайомилися в 5
класі. Пригадаймо основні навички.
V. Усвідомлення
зв'язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу
—
Пригадаймо основні типи клавіш клавіатури.
Робота зі
стендом «клавіатура»
Клавіатура.
Призначення клавіш.
·
Службові клавіші
·
Цифрова клавіатура
·
Функціональні клавіші
·
Алфавітно-цифрова клавіатура
·
Клавіші навігації
Робота
з пам'яткою «Поради для безпечного використання клавіатури» (повторення вивченого
в 5 класі матеріалу)
Поради
для безпечного використання клавіатури
·
Розташуйте клавіатуру на рівні ліктя.
Ваші передпліччя мають розслаблено опускатися по боках.
·
Розташуйте клавіатуру по центру перед
собою. Можна вважати центральною точкою клавішу «пропуск».
·
Під час введення тексту ваші руки та
зап’ястки мають не опускатись на клавіатуру, щоб далеко розташовані клавіші
можна було діставати рухом усієї руки, а не витягуванням пальців.
·
Не кладіть долоні або зап’ястки на
будь-яку поверхню під час введення тексту.
·
Під час введення тексту натискайте на
клавіші легко, ваші зап’ястки мають бути прямі.
·
Не допускайте різких ударів, не стукайте
по клавішах.
·
Коли ви не вводите текст, розслабте
руки.
·
Робіть перерви в роботі за комп’ютером
Робота
з клавіатурним тренажером
У
більшості програм ОС Windows, зокрема в пакеті Microsoft Office, правила роботи
однакові. Наприклад, створення, відкриття, збереження та друкування документа
в програмі MS Word здійснюється аналогічно до операцій у MS
PowerPoint.
Інтерфейс
програми MS Word настроюваний, користувач має можливість його змінювати.
Розглянемо
вікно програми:
У
середовищі текстового процесор а можна вводити і змінювати текст із клавіатури
та додавати інші об'єкти до текстового документа, переглядати документ,
вносити зміни до об'єктів і значень їх властивостей, зберігати документ на
комп'ютері.
У
текстових документах працюють з такими об'єктами:
Назва
об’єкта
|
Тлумачення
|
Перелік
властивостей
|
Символ
|
Літера,
цифра, знак пунктуації тощо
|
Шрифт,
розмір, колір, накреслення
|
Слово
|
Набір
символів, уміщених між двома пропусками
|
Шрифт,
розмір, колір, накреслення символів
|
Речення
|
Одне
чи кілька логічно пов'язаних слів, що закінчуються крапкою або знаками
оклику чи питання
|
Шрифт,
розмір, колір, накреслення символів
|
Абзац
|
Довільна
послідовність символів, що закінчується натисненням клавіш і Enter
|
Вирівнювання,
відступи, міжрядковий інтервал, інтервал після абзацу, інтервал перед
абзацом
|
Сторінка
|
Складова
текстового документа, крім тексту, може містити й інші об'єкти
|
Розміри
сторінки, розміри полів, орієнтація сторінки, нумерація сторінок
|
Графічний
об'єкт
|
0б'єкт
текстового документа: рисунок, схема, діаграма
|
Розмір,
місце розташування, обрамлення
|
Список
3 властивостей об'єкта і вказівок для виконання дій з ним можна переглянути в
його контекстному меню.
У
текстових для виділення окремих
складових тексту використовують мишу або комбінації клавіш.
Слово
|
Двічі клацнути мишею в межах
слова
|
|
Речення
|
Клацнути мишею в межах
будь-якого слова при натисненій кпавіші Ctrl
|
|
Один
абзац
|
Тричі клацнути мишею в
будь-якому місці абзацу
|
|
Увесь
документ
|
Одночасно натиснути клавіші
Ctrl \ A
|
VІ. Самостійне застосування знань у
стандартних ситуаціях
Робота
за комп’ютером
VІI. Домашнє завдання
Підручник
ст. 118-126
VІIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
— Чи
задоволені ви своєю роботою?
— З яким
настроєм ви працювали на уроці?
— Що вам
запам’яталось на уроці?
— Де вам
стануть у пригоді набуті знання?
ІX. Оцінювання
роботи учнів
Немає коментарів:
Дописати коментар